ترمینال آزاد

چرت نویس های یک مهندس بیکار

دکمه های فیزیکی مرموز گجت هایمان

وقتی گجت جدید میخریم و خوب دور و برش رو برانداز می کنیم معمولا دکمه های فیزیکی ریزی اطرافش میبینیم که در لحظه واسمون سوال پیش میاد که این دکمه های کوچیک واسه چیه ولی زود فراموش می کنیم و مشغول استفاده از گجت جدیدمون میشیم. اولین چیزی که به ذهن ختور می کنه اینه که این دکمه های ریز شبیه دکمه های روی روتر به منظور ریست سیستم مورد استفاده قرار میگیرن.

مدتی پیش که مشغول نظافت لپ تاپم بودم متوجه وجود یکی از این دکمه های مرموز بین جک آداپتور و محل تهویه لپ تاپ شدم. کنجکاو شدم که به چه منظوری تعبیه شده ولی چیزی پیدا نکردم. از ترس این هم که مبادا با فشردن کلید تنظیماتی ریست بشه و تو دردسر بیافتم از دستکاری کردن دکمه صرف نظر کردم. تا اینکه همین اواخر اقدام به نصب توزیع خاصی از گنو/لینوکس کردم که موقع نصب, ایجاد grub روی سیستم به مشکل برخورد و نصب توزیع ناتموم موند. بعد ریستارت سیستم با صفحه سیاهی برخوردم که که هیچ کلیدی عمل نمی کردم. خواستم وارد تنظیمات بایوس بشم و از اون طریق فلش مموری یا cd بوتی رو بالا بیارم که دیدم بایوس همراه تنظیماتش به کلی ناپدید شده. هنگ کرده بودم و هیچ کاری نمیشد کرد. با گوشی تو اینترنت دنبال راه چاره میگشتم که یکی از همین کلیدهای مرموز به دادم رسید. کلیدی بین جک آداپتور و دریچه فن لپ تاپ بنام novo !

دکمه novo کلیدی هستش که وقتی شما بایوس خودتون رو از دست میدین به دادتون میرسه و با فشار دادن اون میتونین به تنظیمات بایوس لپ تاپتون دسترسی داشته باشین. واسه استفاده از این قابلیت ابتدا باید لپ تاپ خودتون رو خاموش کنید و بعدش دکمه novo رو بزنید. با فشار دادن کلید لپ تاپ روشن میشه و صفحه خاصی از تنظیمات بایوس رو بهتون نشون میده.
از این صفحه می تونین با ابزارهایی که در اختیارتون قرار میده اقدام به تعمیر لپ تاپ و بالا آوردن بایوس و بوت کردن سیستم کنین. حتی در برخی از مدل های لپ تاپ ها دسترسی به تنظیمات بایوس فقط از طریق دکمه novo هستش و هیچ یک از دکمه های کیبورد موقع بالا آمدن سیستم شما رو به تنظیمات بایوس نمیبره.

2 دیدگاه

  • پاسخ دادن پیام صادری |

    جالب بود، لپ تاپ منم دقیق از این مدل هست و اصلا هیچ دقت نکرده بودم که اون دکمه وجود داره. چه برسه به اینکه بخوام ببنیم چیه.
    سوالی که الان برام مطرح شد یعنی با این دکمه میشه پسورد بایوس رو برداشت ؟ که البته باید تست کنم خودم.

    تشکر می‌کنم از اینکه تجربه خودت رو به اشتراک گذاشتی

ارسال دیدگاه