ترمینال آزاد

چرت نویس های یک مهندس بیکار

لزوم استفاده از کیبورد استاندارد فارسی

عده کثیری در ایران از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنن و حتی افرادی هم که از اوبونتو استفاده می کنن باز در کنارش سیستم عامل ویندوز را نصب دارند. مشکل اصلی ویندوز برای ما ایرانی ها نداشتن کیبورد استاندارد فارسی هستش. روی سیستم عامل های گنو/لینوکسی و OS X کیبورد استاندارد فارسی از همان ابتدا موجود هستش و مشکلاتی که با کیبورد ویندوز برای کاربران پیش می آید را ندارند. کیبوردی که روی ویندوز موجوده صرفا کیبورد عربی هستش که حروف گچ پژ هم بهش اضافه شده.
همین باعث میشه در هنگام نگارش از ک عربی (ک) و ی عربی (ی) استفاده کنیم و همچنین موجب میشه ناخودآگاه از علائمی استفاده کنیم که در زبان فارسی کاربرد ندارند مثل (ؤ) یا حتی گاهی (ه). استفاده از کیبورد غیر استاندارد فارسی برای تایپ و وجود همین معایب باعث مشکلاتی میشه که یکیشون عدم دستیابی به نتایج جستجوی صحیح در سایت ها بدست نیاد. فرض کنید در سایتی به دنبال خبری در مورد شهرک قدوسی هستید. نویسنده در هنگام تایپ از کیبورد استاندارد فارسی استفاده کرده ولی شما از کیبورد ویندوز استفاده می کنید و عبارت شهرک قدوسی رو جستجو می کنید که نتایجی برای شما نمایش داده نمیشه. همین مشکل رو در شبکه های مجازی مانند اینستاگرام هنگام جستجوی هشتگ خاصی می بینیم. مخصوصا که اینستاگرام روی کیبورد های متفاوت بسیار زیاد حساسه.
خود من وقتی هشتگ #کباب رو در اینستاگرام با دو کیبورد متفاوت سرچ می کنم به دو نتیجه کاملا متمایز از هم رسیدم حتی با اینکه به ظاهر جفتشون با کیبورد فارسی و حرف ک فارسی تایپ شده باشه.

Untitled-1

تصویر سمت راست مربوط به جستجو با کیبورد استاندارد فارسی و سمت چپ مربوط به کیبورد عربی هستش. البته از سایر نتیجه های پیشنهادی میشه فهمید کدوم با کیبورد فارسی تایپ شده و کدوم با کیبورد عربی. کباب واژه مشترکی در فارسی و عربی هستش و اگه کسی با کیبورد عربی جستجو کنه به تصاویری میرسه که اکثرا توسط کشورهای حوزه خلیج فارس آپلود شدن. ولی این مشکل حتی در کلماتی مثل #کوچه که مختص زبان فارسی هستش هم وجود داره. با هر دو کیبورد که جستجو کنید مشاهده می کنید که در هر دو صورت نتایجی بدست می آید که نشانگر این است که عده زیادی از ایرانیان از کیبورد عربی استفاده می کنند. همین باعث دو دستگی محتویات وب فارسی میشه. دوستتون تصویری رو با هشتگ کوچه (با کیبورد فارسی) تو اینستاگرام قرار داده و شما در جستجوی همون هشتگ (با کیبورد عربی) قادر به دیدن تصویر دوستتون نیستید.

راه حل این مشکلات استفاده همگانی از کیبورد استاندارد فارسی هستش. اما این تنها مزیت استفاده از این کیبورد نیستش. کیبورد استاندارد شکل و جایگاه حروف مشخصی داره. برای همه پیش اومده وقتی از پای یه سیستم پا شدن و نشستن پشت یه سیستم دیگه و خواستن پ تایپ کنن دیدن که ‍‍‍÷ تایپ میشه. تو بعضی صفحه کلید ها پ بالای Enter هستش، بعضیا زیرش و گاها بالای کلید Tab. اما در کیبورد استاندارد پ روی دکمه M قرار داره و تو صفحه کلید های متفاوت جاش عوض نمیشه. حرف ژ هم روی Ctrl+C قرار داره.

CbCmuVTWAAAPyA2

مزیت بزرگ دیگه کیبورد استاندارد وجود نیم‌فاصله هستش. من به شخصه رو کیبورد ویندوز هیچ وقت نتونستم نیم‌فاصله رو تایپ کنم. همه افراد شاکی از این هستن که روی کیبوردشون نیم‌فاصله ندارن و به همین دلیل تو نوشتن هشتگ ها به مشکل برمی خورن و مجبور میشن از _ استفاده کنن. با استفاده از این کیبورد براحتی می تونین با استفاده از کلید ترکیبی Shift+Space نیم‌فاصله رو وارد نوشته هاتون بکنید.

از طرفی موقع تایپ با کیبورد استاندارد اعداد هم فارسی تایپ میشن و از اعداد انگلیسی خبری نیست. علاوه بر اینکه کیبورد گچ پژ رو داره، ک و ی هم عربی نیستن و این کیبورد مشترک بین سه سیستم هامل Windows، GNU/Linux و OS X هستش و این امکان وجود داره که حتی تو گوشی ها هم از این کیبورد استفاده بشه.

گنو/لینوکسی ها و OS Xـی ها به صورت پیشفرض این کیبورد رو دارن ولی ویندوزی ها برای نصب ابتدا باید کیبورد خود ویندوز که از کنترل پنل فعالش کردن رو حذف کنن سپس از این لینک کیبورد استاندارد فارسی رو نصب کنند.

ارسال دیدگاه